Nasze zwycięskie projekty z Budżetu Obywatelskiego 2020 niedługo będą realizowane w terenie. Dowiedz się, w których punktach naszej dzielnicy pojawią się nowe krzewy, drzewa, kwiaty i łąki!
?? Łąki kwietne dla Pragi! ??
Prawie 400 metrów kwadratowych łąk kwietnych zostanie założonych w najbliższym czasie na Pradze. To efekt realizacji najwyżej ocenionego przez mieszkańców i mieszkanki Pragi w ubiegłorocznej edycji @Budżet Obywatelski w Warszawie projektu, którego autorką była Anna Tomaszewska z naszego stowarzyszenia.
?? Dziękujemy za każdy z 1️⃣2️⃣5️⃣1️⃣głosów oddanych na ten projekt!
W ramach projektu w 7 lokalizacjach – Brechta/Dąbrowszczaków x 2, Wołomińska, Pl. Hallera, Szanajcy/Młota, Darwina/Namysłowska, Brechta/Jagiellońska – powstaną rabaty, na których zasadzonych zostanie ponad 6 tys. roślin bylinowych (m.in. rozchodnik, trzcinnik ostrokwiatowy, jeżówka purpurowa, różne odmiany krwawnika czy kocimiętka).
Prace obejmują przygotowanie terenu, nasadzenia a także działania pielęgnacyjne. Nie możemy się już doczekać wiosny, gdy rabaty zakwitną! ☀️?? Mamy nadzieję, że projekt będzie kontynuowany w ramach zadań własnych dzielnicy i miasta.
Zlecającym realizację nasadzeń jest Zarząd Praskich Terenów Publicznych.
Więcej o projekcie „Łąki kwietne dla Pragi” przeczytacie tutaj.
?? Praskie ściany pokryje zieleń – już wkrótce! ??
7 ścian na miejskich kamienicach i garażach na Pradze zazieleni się wiosną! To efekt realizacji zwycięskiego projektu z ubiegłorocznej edycji @Budżet Obywatelski w Warszawie projektu, którego autorami byli Robert Migas-Mazur oraz Anna Tomaszewska z naszego stowarzyszenia.
Projekt zakłada obsadzenie ślepych ścian kamienic i garaży roślinami pnącymi: winobluszczem, hortensją pnącą czy winoroślą japońską. Zielone ściany uzupełnią deficyt zieleni na Pradze oraz poprawią przestrzeń jakość przestrzeni publicznej. Rośliny pnące skutecznie chronią ściany także przed graffiti i bazgrołami. Oprócz wartości estetycznej rośliny pomagają oczyszczać powietrze oraz zwiększają powierzchnię biologicznie czynną.
Nasadzenia zostaną zrealizowane na ślepych ścianach garaży przy Brechta, Wileńskiej i Łochowskiej, a także na ścianach kamienic przy Grodzieńskiej, Białostockiej, Radzymińskiej czy Łomżyńskiej.
Mamy nadzieję, że projekt będzie kontynuowany m.in. w ramach zadań własnych @Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Północ, tak by zielone ściany stały się standardem dla elewacji bez okien.
Zlecającym realizację nasadzeń w ramach obecnego projektu jest Zarząd Praskich Terenów Publicznych.
Więcej informacji o projekcie „Zielone ściany dla Pragi” przeczytacie tutaj.
?? Więcej zieleni po raz trzeci – dla Pragi! ??
Startuje realizacja projektu, który już na stałe wpisał się w działania zazieleniające na Pradze. Jego autorką jest Karolina Krajewska z naszego stowarzyszenia, która od kilku edycji Budżet Obywatelski w Warszawie z sukcesami walczy o to, by na Pradze pojawiało się więcej drzew i krzewów. Realizowane w ramach zwycięskich projektów Karoliny nasadzenia spokojnie można liczyć w tysiącach drzew i krzewów ?, dzięki czemu w naszej dzielnicy jest coraz bardziej zielono.
Również w ramach bieżącego projektu aż w 28 lokalizacjach na terenie Pragi pojawią się nowe drzewa i krzewy. Nową zieleń w postaci krzewów zyskają m.in. mieszkańcy miejskich budynków przy Radzymińskiej 61, nasadzenia krzewów pojawią się przy Floriańskiej, Sierakowskiego, Siedleckiej, na skwerze Żurowskiego, przy Zaokopowej, na Białostockiej, na Szanajcy, Brechta, przy Ratuszowej i Wołomińskiej. Drzewa pojawią się za to m.in. na Tarchomińskiej, przy Sierakowskiego, czy na Śliwicach.
Łącznie w ramach projektu Karoliny na Pradze pojawi się prawie 7,2 tys. krzewów i drzew!
Zlecającym realizację nasadzeń w ramach projektu jest Zarząd Praskich Terenów Publicznych.
Szczegóły projektu „Więcej zieleni 3 – dla Pragi” znajdziecie tutaj.
?? Kwiaty dla Pragi! ??
Blisko 500 m2 praskich trawników zakwitnie na wiosnę różnymi krokusami i ozdobnym czosnkiem! To efekt realizacji wybranego przez mieszkańców i mieszkanki Pragi w ubiegłorocznej edycji Budżet Obywatelski w Warszawie projektu, którego autorką była Anna Tomaszewska z naszego stowarzyszenia.
Kwiaty pojawią się przy ul. Namysłowskiej (2 lokalizacje), na skwerze Żurowskiego, przy pl. Hallera, ul. Szanajcy i przy ul. Białostockiej. Dodatkowo w dwóch lokalizacjach – na skwerze przy Brzeskiej oraz przy Rondzie Starzyńskiego (oba skwery powstały w ramach wcześniejszych projektów Krzysztof Michalski i Karolina Krajewska do Budżet Obywatelski w Warszawie) sadziliśmy wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami cebule kwiatowe w ramach naszej akcji #SadzimyDlaPragi. Sama akcja ma znacznie szerszy zakres, o czym przeczytacie tutaj.
Jednostką zlecającą realizację projektu „Kwiaty dla Pragi” jest Zarząd Praskich Terenów Publicznych.