Mimo kolejnego roku trwania pandemii COVID-19 nasze stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi działało prężnie w interesie mieszkańców i mieszkanek naszej dzielnicy, Pragi-Północ. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem roku 2021 – oto wybór działań na rzecz naszej dzielnicy, z których jesteśmy najbardziej dumni.
Styczeń
Zimowe miesiące nie sprzyjają akcjom terenowym, są natomiast dobre dla działań o charakterze kontrolnym – krótkie dni i długie noce sprzyjają ślęczeniu z nosem Biuletynie Informacji Publicznej. Zapewne właśnie z tego powodu zaczęliśmy rok od ujawnienia prawdziwych kosztów “tymczasowej” instalacji na pl. Wileńskim – gdy rzeczniczka dzielnicy mówiła, że 50 tysięcy złotych trafiło do praskich rzemieślników, w rzeczywistości okazało się, że całkowity koszt wystawy to 183 tys. złotych, z czego do rzemieślników trafiło ledwie… 6,2 tys. złotych.
“Tymczasowa” instalacja po ponad roku nadal stoi na placu Wileńskim, a nasi członkowie do tej pory są szykanowani za ujawnienie jej kosztów przez władze dzielnicy i powiązane z nimi media.
W styczniu nagłośniliśmy też sprawę zamalowania przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami zabytkowych płytek w jednym z przejazdów bramnych przy ulicy Brzeskiej. Dzięki naciskom farba została zdjęta, a wartościowe płytki uratowane.
Luty
W styczniu i lutym zajmowaliśmy się tematyką rewitalizacji. Przygotowaliśmy m.in. list otwarty, w którym krytycznie oceniliśmy część działań miasta i dzielnicy – list opublikowała “Gazeta Stołeczna”. Ponadto przeanalizowaliśmy krytycznie projekt traktu książęcego, który lansuje część dzielnicowych polityków. Wskazaliśmy m.in. niedobory w kontekście zieleni oraz wykluczających projektów dla części podwórek.
Luty i marzec upłynęły także pod znakiem protestów ws. Centrum Re-Start, które władze Warszawy planują ulokować w dawnym budynku “B” Szpitala Praskiego. Zwracaliśmy wtedy uwagę na ogrom manipulacji i hejtu, których dopuszczali się niektórzy dzielnicowi politycy oraz ich sojusznicy. Ostatecznie władzom dzielnicy nie udało się wynegocjować żadnego porozumienia z władzami miasta, które stanowiłoby kompromis i mogłoby załagodzić choć część niepokojów protestujących. Miasto natomiast ze swojej strony prowadzi spotkania informacyjne bezpośrednio z mieszkańcami i stara się odpowiadać na zgłaszane przez nich uwagi.
Marzec
Koniec zimy oznaczał rozpoczęcie prac nad zaległym projektem do Budżetu Obywatelskiego o nazwie Zielona “Mała” Radzymińska, w którego powstawaniu brał udział Krzysztof Michalski z naszego stowarzyszenia. Efekty można podziwiać na zdjęciach poniżej – naszym zdaniem ulica prezentuje się po zmianach o niebo lepiej. Czekamy na więcej takich zmian!
W tym miesiącu upamiętniliśmy również Jolantę Brzeską, znaną działaczkę ruchów lokatorskich, zamordowaną 10 lat temu. W naszym Punkcie dla Pragi zorganizowaliśmy publiczny pokaz poświęconego Joli i jej walce o prawa lokatorów filmu dokumentalnego.
Z kolei z okazji Dnia Kobiet przeprowadziliśmy też akcję informacyjną pod hasłem “Kobiety Pragi”, w ramach której informowaliśmy o dokonaniach zasłużonych prażanek, które wciąż nie doczekały się upamiętnienia w przestrzeni publicznej. W Punkcie dla Pragi poprowadziliśmy tego dnia pokaz slajdów.
Przez cały rok monitorowaliśmy także zmiany w polityce śmieciowej miasta – wprowadzenie naliczenia od wody, potem od metrażu, a potem zmianę na ryczałt. W Gazecie Stołecznej opublikowano nasz list otwarty w sprawie chaosu śmieciowego. W przyszłym roku będziemy dalej trzymać rękę na pulsie i domagać się obniżenia kosztów systemu gospodarowania opłatami i podniesienia jakości usług, zwłaszcza w dzielnicach prawobrzeżnych.
Kwiecień
W kwietniu zaprosiliśmy polityków z Rady Warszawy, Sławomira Potapowicza i Magdalenę Roguską, na spacery problemowe po okolicach placu Hallera i po Nowej Pradze. Chcieliśmy pokazać im, w jak opłakanym stanie znajduje się miejsce, które miało stać się centrum lokalnym oraz gdzie potrzebna jest natychmiastowa interwencja ze strony urzędów miejskich.
Oprócz tego wspólnie z innymi organizacjami pozarządowymi apelowaliśmy o montowanie tzw. różowych skrzyneczek z bezpłatnymi środkami higienicznymi dla osób menstruujących w instytucjach publicznych Warszawie. Liczba skrzyneczek od tego czasu wciąż rośnie zarówno w naszej dzielnicy, jak i całym mieście, choć życzylibyśmy sobie, by na Pradze rosła jeszcze szybciej.
Z kolei razem z posłanką Urszulą Zielińską z Zielonych zabiegaliśmy o niższe stawki za wynajem ogródków gastronomicznych po to, by ulżyć praskim (i nie tylko) restauratorom po obostrzeniach pandemicznych. Nieustannie monitorowaliśmy też postępy przy realizacji projektu Centrum Lokalnego na placu Hallera, np. poprzez śledzenie sesji poświęconych temu tematowi, choć urzędnicy do końca roku nie zdołali dogadać się w sprawie przeprowadzenia kolejnego etapu prac polegającego na remoncie nawierzchni, chodników i tarasów.
W kwietniu zorganizowaliśmy też kilka akcji sprzątaniowych w ramach inicjatywy #SprzątamydlaPragi. Zależy nam na czystości naszej dzielnicy, dlatego nie boimy się sami zakasać rękawów i dać dobrego przykładu. Nie można też zapomnieć o zainagurowanej przez nas w 2020 roku akcji #ZaadoptujDonicę, która w tym roku była kontynuowana przez mieszkańców i mieszkanki naszej dzielnicy.
Maj
W maju doceniono nasze “Fabryki Prawego Brzegu”. Poradnik został nominowany do Nagrody Architektonicznej prezydenta m. st. Warszawy, choć ostatecznie zwyciężyła inna wspaniała książka – “Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka – traktująca o powojennej odbudowie stolicy.
W maju przeprowadziliśmy też kolejną akcję z serii “Stop Bazgrołom – Malarze Podwórkowi”. Dzięki temu wypiękniała fasada jednego z budynków przy ulicy Skoczylasa. Oprócz tego wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami ulicy Środkowej uporządkowaliśmy jeden z zieleńców przy tej ulicy.
Na Śliwicach z kolei Urząd Dzielnicy otworzył nowe miejsce aktywności lokalnej “Śliwka”, co było zwieńczeniem wieloletnich starań członkini naszego stowarzyszenia i przewodniczącej Rady Kolonii Śliwice Karoliny Krajewskiej. Przez cały rok trwały też prace w ogródku sąsiedzkim przy nowym MAL-u prowadzone w ramach projektu zgłoszonego przez nas do Budżetu Obywatelskiego pt. “Ogrody sąsiedzkie dla Pragi”.
W maju dzieliliśmy się też dobrymi praktykami ze społecznikami z Białorusi, oprowadzając ich o prace i opowiadając o naszych działaniach aktywizujących lokalną społeczność, m.in. o akcjach #ZaadoptujDonicę i “Stop Bazgrołom.
Czerwiec
Wielkim sukcesem czerwca 2021 roku było ogłoszenie wyników głosowania w Budżecie Obywatelskim w Warszawie. Z projektów złożonych przez członków naszego stowarzyszenia aż dwa projekty ogólnomiejskie oraz sześć dzielnicowych doczeka się realizacji w przyszłym roku.
Zwycięskie projekty dzielnicowe:
- Zielony plac Wileński dla Pragi (wspólnie z radnym Grzegorzem Walkiewiczem),
- Zielone ściany dla Pragi,
- Więcej drzew dla Pragi,
- Mniej betonu dla Pragi,
- Zielone skwery dla Pragi,
- Chrońmy zieleń dla Pragi.
Zwycięskie projekty ogólnomiejskie, które pomagaliśmy tworzyć:
- Bezpieczne i zielone ulice Warszawy III,
- Kruszymy beton. Sadzimy zieleń!
Projekt “Zielony plac Wileński dla Pragi” zdobył najwięcej głosów w skali dzielnicy – aż 1117, a udział naszych projektów w całym przysługującym dzielnicy budżecie wyniósł prawie 60%. To pokazuje, jakim zaufaniem cieszą się składane przez członków “Porozumienia dla Pragi” projekty oraz jak bardzo mieszkańcom naszej dzielnicy brakuje w swoim otoczeniu zieleni. Dziękujemy! To Wasz ogromny sukces.
Oprócz tego w czerwcu przeprowadziliśmy kolejną edycję akcji “Stop Bazgrołom – Malarze Podwórkowi”. Tym razem zamalowywaliśmy pseudografitti i mowę nienawiści na terenie osiedla Praga II.
Lipiec
Burzliwy lipiec upłynął pod znakiem kontrowersyjnej kandydatury Jacka Wachowicza na wiceburmistrza Pragi-Północ. Choć po korzystnym dla niego głosowaniu mieszkający na Targówku kandydat zdążył już na dobre rozgościć się w urzędzie, okazało się, że jego powołanie na stanowisko odbyło się z naruszeniem prawa (Wachowicz miał głosować na siebie) i zostało unieważnione przez prezydenta Trzaskowskiego oraz Radę Warszawy
Do ponownego głosowania doszło już w październiku – po kompromitującej autoprezentacji, w której kandydat nie był w stanie powiedzieć m.in. jaką rzekomo uczelnię wyższą ukończył, Wachowiczowi nie udało się przekonać do siebie radnych, a koalicja rządząca Pragą-Północ od tamtego momentu ciągle wisi na włosku.
W lipcu wspólnie z przedstawicielami stowarzyszenia “Miasto jest Nasze” protestowaliśmy też przeciwko coraz częstszemu procederowi parkowania aut na terenie Natura 2000 nad Wisłą. Z kolei w Dzień bez Foliówek wspólnie z właścicielką sklepu Odważnik Wanda Grudzień z naszego stowarzyszenia rozdawała wielorazowe torby przez giełdą przy Namysłowskiej.
Z pozytywów – wraz z nadejściem długich i ciepłych dni realizacji doczekał się nasz zwycięski projekt do Budżetu Obywatelskiego pt. “Kino Plenerowe dla Pragi”, autorstwa Krzyśka Michalskiego i Wandy Grudzień. Prażanie chętnie spędzali czas na wieczornych seansach aż do końca lata, racząc się przy okazji darmowym popcornem.
W lipcu oprowadziliśmy też po Pradze młodzież biorącą udział w wymianie międzydzielnicowej organizowanej przez Fundację Pole Dialogu. W trakcie spaceru Wanda Grudzień opowiedziała młodzieży o historii i tożsamości naszej dzielnicy oraz pokazała jej architekturę osiedli Praga I i II oraz Nowej Pragi.
Sierpień
W sierpniu o naszych oddolnych akcjach zazieleniania koordynowanych przez Krzyśka Daukszewicza pisały portale Noizz i WhiteMad.
Z kolei Krzysiek Michalski komentował dla Gazety Stołecznej nieudaną rewitalizację miejskiej części Bazaru Różyckiego.
Pojawiły się też pierwsze efekty spaceru problemowego po Pradze, który przeprowadziliśmy z miejskimi radnymi w kwietniu. Po wielu latach starań udało się w końcu usunąć opuszczony kiosk z ul. Wileńskiej.
Miłym akcentem była też wieść o wypowiedzeniu przez dzielnicę umowy najmu stowarzyszeniu Marsz Niepodległości. Nigdy nie zgadzaliśmy się na obecność tak kontrowersyjnej organizacji na Pradze i cieszymy się, że nie działa już w miejskim lokalu przy Ząbkowskiej.
Wrzesień
Początek jesieni spędziliśmy na budowie ogrodu deszczowego przy ul. Łochowskiej 43. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z firmy Siemens (w tym rodziców z dziećmi) oraz ekspertów z Fundacji Sendzimira zmieniliśmy zaniedbane podwórko w ogród z prawdziwego zdarzenia.
Wymagało to wylania z siebie litrów potu, ale warto było – o ogródek wciąż dbamy razem z mieszkańcami. Dopilnowaliśmy też, aby podczas podłączania sąsiedniej kamienicy do centralnego ogrzewania firma Veolia zadbała, aby nie został zniszczony. Robotnicy wywiązali się z tego zadania koncertowo, za co serdecznie dziękujemy.
We wrześniu zakończyła się także realizacja naszego projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego pt. “Zielone podwórka dla Pragi” zgłoszonego przez Wandę Grudzień i Judytę Łuczyńską. Jesteśmy dumni z tego, że krok po kroku udaje nam się uporządkowywać przestrzeń w dzielnicy, w tym przypadku na zapleczu metra przy Cyryla i Metodego 1 – dzięki temu mieszkańcy nie muszą się męczyć, brocząc przez kałuże i błoto. Cieszy nas też, że z oszczędności powstałych po realizacji projektu udało się uporządkować także pobliski parking i jeszcze jedno podwórko.
We wrześniu zorganizowaliśmy także happening przy skrzyżowaniu ulic Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. Pokazywaliśmy, jak wielkim wyzwaniem jest przejście przez kładkę przez tory i dlaczego dla osoby z niepełnosprawnością (wielkie podziękowania dla Agnieszki za wzięcie udziału w wydarzeniu!) jest to bariera nie do pokonania. Wspólny wysiłek przyniósł efekty – w grudniu 2020 r. PKP Polskie Linie Kolejowe zburzyło starą budkę dróżnika, która przeszkadzała w budowie chodnika i zobowiązało się w rozmowach z miastem do wytyczenia przejścia przez tory w 2022 r.
Sukcesem stało się także wezwanie do “okrągłego stołu” ws. przebudowy ulicy Środkowej. Z inicjatywy “Porozumienia dla Pragi” (brawa zwłaszcza dla Krzyśka Michalskiego i Roberta Migas-Mazura) udało się doprowadzić do rozmów między konserwatorem zabytków, miastem, autorami projektu oraz praskimi społecznikami. Liczymy na to, że doprowadzą one do szczęśliwego dla mieszkańców tej ulicy końca.
Październik
Jesień to kolejna dobra pora na sadzenie drzew – a tej jesieni zazieleniły się aż trzy praskie ulice, o których metamorfozy walczyliśmy. Chodzi o Zieloną Targową, Stalową oraz nasadzenia drzew przy ulicy Kijowskiej. We wszystkich z tych spraw działaliśmy ramię w ramię z mieszkańcami oraz radnymi – skuteczność tych działań pokazuje, że współpraca popłaca! Ponadto w blisko 40 lokalizacjach na całej Pradze z naszych zwycięskich projektów z BO nasadzono drzewa, krzewy i zielone ściany.
Oprócz tego przez całą jesień sadziliśmy też cebule kwiatów, które pięknie przyozdobią naszą dzielnicę na wiosnę. Było to możliwe m.in. dzięki wsparciu sponsorów, w tym firmy Flower Power, lub praskich przedsiębiorców takich jak sklep zero waste Odważnik.
Dzięki naszym i radnego Mariusza Borowskiego interwencjom Zarząd Praskich Terenów Publicznych wygrodził też pniami drzew tereny dzikich parkingów w rejonie ulic Kosmowskiej i Grodzieńskiej. Mamy nadzieję, że już niedługo odzyskane w ten sposób tereny staną się zieleńcami z prawdziwego zdarzenia i będą jeszcze lepiej służyć mieszkańcom.
W październiku braliśmy też udział w konsultacjach społecznych dotyczących wyznaczenia nowego obszaru rewitalizacji, co zainaugurowało prace nad nowym programem rewitalizacji po 2022 r. W przyszłym roku planowane są kolejne spotkania z mieszkańcami w tym temacie, a my na pewno będziemy trzymać rękę na pulsie.
Listopad
W nawiązaniu do zeszłorocznej akcji obsadzania ulicy 11 Listopada chryzantemami na Narodowe Święto Niepodległości, tym razem postanowiliśmy odmalować pobazgrane elewacje budynków wzdłuż tej ulicy. Mimo lodowatego wiatru frekwencja dopisała – udało się zamalować bazgroły na elewacjach większości kamienic, od zarządów których dostaliśmy zgodę na takie działanie.
Ponadto przekazaliśmy chętnym wspólnotom oraz Zakładowi Gospodarowania Nieruchomościami dobrane do koloru elewacji farby, aby mogli dokończyć dzieła i odnowić oblicze tej reprezentacyjnej ulicy w związku z jej świętem.
Grudzień
Na zakończenie roku dotarła do nas wspaniała wiadomość ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe – prezes Ireneusz Merchel oświadczył, że porozumieli się z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim w sprawie budowy tunelu za dworcem Warszawa Wschodnia. Choć porozumienie nie zostało jeszcze formalnie podpisane, Rada Warszawy przyznała już 1.300.000 zł na projekt tunelu.
To efekt wielomiesięcznych starań naszego stowarzyszenia (sprawę zaniedbań przy przygotowaniu tej inwestycji nagłośniliśmy w listopadzie 2020 r.), społeczników z Miasto Jest Nasze i Stowarzyszenia Wiatrak oraz Rad Dzielnic Praga-Północ i Praga-Południe, które ponad podziałami zabiegały o utworzenie tego połączenia między dzielnicami.
W grudniu braliśmy też aktywny udział w konsultacjach społecznych dotyczących projektów organizacji ruchu po rozszerzeniu strefy płatnego parkowania na osiedlach Praga II i III oraz na Szmulkach z Michałowem. Złożyliśmy też petycję, w której wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami Pragi domagaliśmy sie uwzględnienia potrzeb rowerzystów i pieszych przy wprowadzaniu zmian związanych z wdrażaniem SPPN, czyli wyznaczenia kontraruchu na nowych ulicach jednokierunkowych i wyznaczenia stref tempo 30.
Na koniec roku – gdy burmistrzyni dzielnicy Praga-Północ odesłała uczniowski klub sportowy UKS Orzeł z kwitkiem, pisząc, że nie jest w stanie wesprzeć młodych piłkarzy, dołączyliśmy do zrzutki na prezent wigilijny dla chłopców. Podarowaliśmy im 40 wysokiej jakości piłek sportowych oraz słodycze i upominki.
Końcówka roku upłynęła nam na spacerach i spotkaniach informacyjnych dla mieszkańców w związku z publikacją kolejnego koordynowanego przez Krzyśka Michalskiego poradnika dobrych praktyk architektonicznych pt. “Powojenne osiedla Pragi”. Publikacja dostępna jest w wersji drukowanej (nakład ograniczony) oraz elektronicznej.
Psy szczekają, karawana jedzie dalej…
Niestety, rok 2021 przyniósł też ogromne nasilenie hejtu w związku z naszą działalnością. Ilość fake newsów, oskarżeń oraz pomówień, również ze strony kontrowersyjnych praskich samorządowców spod szyldu “Kocham Pragę” wobec naszych członków zdaje się rosnąć wykładniczo. Nie mamy wątpliwości, że jest to cena za działalność społeczną oraz naruszanie dzielnicowego “status quo” – chociażby przez nagłaśnianie nielegalności wyboru Jacka Wachowicza na wiceburmistrza oraz sprzeciwianie się praktykom z pogranicza prawa.
Nie zamierzamy się jednak poddawać i dalej będziemy działać dla dobra Pragi-Północ. Wierzymy, że prawda na dłuższą metę obroni się sama, tak jak nasze działania bronią się w codziennych rozmowach z mieszkańcami naszej wspaniałej dzielnicy!
Podoba Ci się to, co robimy #dlaPragi?
Wesprzyj nas! http://www.porozumieniedlapragi.pl/wesprzyj-nas/
Jesteśmy też na Patronite:
Przypominamy również, że darowizna na rzecz naszego stowarzyszenia przelana do końca 2021 r. może być odliczona od podstawy podatku! Dowiedz się, jak to zrobić.