Śmieci to zmora i niechlubna wizytówka Pragi. Butelki i puszki na trawnikach, foliowe worki z domowymi odpadami upychane w koszach ulicznych i podwórkowych, psie odchody na chodnikach, regularne wysypiska wokół kiepskiej jakości altan śmietnikowych, czy wreszcie plastikowe torebki uwięzione na drzewach i krzewach podczas silnego wiatru to w dalszym ciągu praska codzienność. Na szczęście coraz więcej osób zauważa te problemy; ich rozwiązanie wymaga jednak aktywnego zaangażowania mieszkańców i mieszkanek dzielnicy, szkół, urzędów, a także instytucji kultury. Szczególnie ważna jest odpowiednia edukacja ekologiczna skierowana do wszystkich grup wiekowych – od przedszkoli po kluby seniorów.
Ograniczanie produkcji odpadów to podstawa. Wbrew pozorom nie wymaga to dużo wysiłku. Każdy i każda z nas może przecież zrezygnować z zakupu plastikowych toreb i torebek, zastąpić je alternatywami wielorazowego użytku, czy też zaopatrzyć się w bidon na wodę i zrezygnować z kupowania tej w plastikowych butelkach (warszawska kranówka spełnia normy wody pitnej). Pojemniki wielorazowego użytku, czy kubki termiczne na kawę są również bardzo przydatne na co dzień.
Coraz bardziej popularne stają się szyte własnoręcznie (m.in. z firanek) woreczki na kupowane w sklepach i na bazarach warzywa i owoce, czy też używane zamiast folii spożywczej woskowijki. Dobrze jest stale z nich korzystać. Plastikowe talerze, sztućce, słomki i kubki bez problemu można dzisiaj zastąpić ich biodegradowalnymi odpowiednikami.
Zanim coś wyrzucisz, zastanów się, czy nie da się tego naprawić lub przekazać innym. Zbyt dużo mebli i ubrań trafia nadal na praskie śmietniki. Zasada ta działa również w drugą stronę – warto robić zakupy „z drugiej ręki”, zwłaszcza, że na Pradze mamy wiele sklepów z używaną odzieżą, wyposażeniem wnętrz etc. Jeśli już decydujemy się na coś nowego – niech będzie to rzecz naprawdę dobrej jakości, która może nam służyć przez wiele lat, a więc ubrania, buty i inne przedmioty wykonane ręcznie np. przez praskich rzemieślników i rzemieślniczki.
I wreszcie kwestia od której nie da się uciec, czyli segregowanie i przechowywanie odpadów. Należy przede wszystkim zapoznać się z nowymi zasadami obowiązującymi w tym zakresie od początku 2019 roku (szczegóły: https://czysta.um.warszawa.pl).
Pomocnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w domowe zbiorniki na odpady i segregowanie ich na bieżąco, a także – wyrzucanie śmieci bez używania worków foliowych, tj. bezpośrednio z pojemników lub jednej większej torby (w przypadku odpadów suchych). Wskazane jest zadbanie o to, aby na altanach śmietnikowych pojawiły się czytelne, a więc odpowiednio duże tabliczki (najlepiej w formacie A3), informujące o nowych zasadach segregacji (plakat informujący o tym, jak segregować odpady komunalne jest do pobrania tutaj:
https://czysta.um.warszawa.pl/documents/10181/0/Plakat%20Jak%20segregować%20odpady%20komunalne%20od%202019%20roku%20-%20Styczeń%202019.pdf).
Na altanach powinno się także umieszczać terminy i zasady odbioru odpadów gabarytowych (przykłady takich ogłoszeń zamieszczamy na zdjęciach poniżej). Apelujemy do administratorów budynków oraz zarządów wspólnot mieszkaniowych o zadbanie o tego typu tabliczki.
Nie bez znaczenia jest też dbanie o porządek w- i wokół altan, o odpowiednią ilość przestrzeni i liczbę pojemników na odpady, a także o to, aby ich oznakowanie było widoczne. Warto wiedzieć, że obsługująca Pragę-Północ firma Lekaro ma obowiązek stopniowo (tj. do końca okresu przejściowego) wymieniać pojemniki na śmieci na takie, które odpowiadają nowej kolorystyce poszczególnych frakcji. Warto także upominać się o to, aby tymczasowo wykorzystywane pojemniki były oznakowywane odpowiednimi naklejkami z każdej strony (ustawianie pojemników naklejką do ściany nie ułatwia segregowania).
Rozwiewamy także Państwa wątpliwości co do sposobów odbioru i podziału odpadów w śmieciarkach – są one wewnątrz podzielone na komory, a do tego poszczególne rodzaje śmieci są najczęściej odbierane w różne dni. Tak więc odpady nie są mieszane wewnątrz śmieciarek (kwestie te są regulowane przez odpowiednie przepisy prawne). Natomiast wszelkie nieprawidłowości, dzikie wysypiska, opóźnienia w odbiorze odpadów oraz inne uwagi i sugestie należy zgłaszać za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu 19115 (polecamy również ich praktyczną aplikację na telefon): https://warszawa19115.pl lub do Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi:
https://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/biura_urzedu/GO/default.htm
Zachęcamy także do dzielenia się z nami spostrzeżeniami i rozwiązaniami dotyczącymi tematyki odpadów w dzielnicy (kontakt: http://www.porozumieniedlapragi.pl).
Istotnej i drażliwej kwestii altan śmietnikowych na Pradze-Północ poświęcimy odrębny tekst.
/AT
PRZYDATNE LINKI
Miejska strona dotycząca tematyki odpadów i utrzymywania porządku w Warszawie:
https://czysta.um.warszawa.pl
Plakat jak segregować odpady komunalne od 2019 roku:
https://czysta.um.warszawa.pl/documents/10181/0/Plakat%20Jak%20segregować%20odpady%20komunalne%20od%202019%20roku%20-%20Styczeń%202019.pdf
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych dla m.st. Warszawy (PSZOK), Mobilny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK) oraz zbiórka zużytego sprzętu elektronicznego:
https://www.zgn-praga-pn.waw.pl/onas/aktualnosci/71-punkt-selektywnego-zbierania-odpadow-komunalnych-dla-m-st-warszawy-pszok-mobilny-punkt-selektywnego-zbierania-odpadow-komunalnych-mpszok-oraz-zbiorka-zuzytego-sprzetu-
Regulamin utrzymania czystości i porządku m.st. Warszawy:
http://edziennik.mazowieckie.pl/WDU_W/2018/1968/akt.pdf
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe; w tym przepisy dotyczące obowiązku sprzątania psich odchodów z trawników, chodników itd.:
http://www.zptp.waw.pl/news/2018/30_04_2018.html
Miejskie Centrum Kontaktu 19115:
https://warszawa19115.pl
Lekaro (firma odbierająca odpady na Pradze-Północ); znajdują się tutaj m.in. harmonogramy odbioru gabarytów i innych śmieci z poszczególnych altan i podwórek:
https://lekaro.pl
Biuro Gospodarki Odpadami Komunalnymi:
https://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/biura_urzedu/GO/default.htm
Zarząd Praskich Terenów Publicznych:
http://www.zptp.waw.pl
Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Północ:
https://www.zgn-praga-pn.waw.pl
Petycja Porozumienia dla Pragi dotycząca zaśmiecenia dzielnicy (styczeń 2019):
http://www.porozumieniedlapragi.pl/trzy-petycje-dla-pragi/
Praski warsztat „złotej rączki” (darmowe naprawy):
Mapa praskich rzemieślników i rzemieślniczek:
https://muzeumwarszawy.pl/mapy-praskich-rzemieslnikow/
Strony „zero i less waste” (praktyczne porady etc.):
https://www.ograniczamsie.com/2018/06/worki-woreczki-torby-na-zakupy-zero-waste-jakie-wybrac.html
https://m.facebook.com/groups/zerowastepolska/
https://m.facebook.com/FoodsharingWarszawa/
Przydatny poradnik:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4882006/jak-uratowac-swiat-czyli-co-dobrego-mozesz-zrobic-dla-planety
„Uwaga, śmieciarka jedzie” (grupa warszawska):
https://m.facebook.com/groups/Uwaga.smieciarka.jedzie/?ref=group_header&view=group
Pingback: Nasze rady na odpady – cd. – Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi
Pingback: Nasze wytyczne w sprawie śmietników miejskich - Porozumienie dla Pragi
Pingback: Kolejna "śmieciowa rewolucja" bez zmian systemowych. Czy nowe stawki pomogą? - Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi